Maria Sadowska

Maria Sadowska – z wykształcenia muzyk (Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie) i reżyser (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie oraz PWSFTviT). Ma na koncie 9 solowych płyt, m.in. Tribute To Komeda (złota płyta) i w pełni autorską Spis treści. Jej etiuda fabularna pt. Skrzydła pokazywana była na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Moskwie, Tajpej, Bolonii, Barcelonie, Stambule czy Paryżu.

W 2009 r. zaprezentowała swój pierwszy krótkometrażowy film Non Stop Kolor (część tryptyku Demakijaż), w 2012 zadebiutowała jako reżyser w pełnym wymiarze. 8 marca 2013 premierę miał jej pełnometrażowy film Dzień kobiet. W maju 2012 film miał swoją festiwalową premierę podczas 37. Gdynia Film Festival, do którego został nominowany w konkursie głównym. Obraz zakwalifikował się także do Konkursu Głównego 31. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie zdobył „Jantara 2012″ za najlepszy scenariusz. W listopadzie został zaprezentowany na 4. Festiwalu Polskich Filmów w Toronto (nagroda „Ekran 2012″ za najlepszy scenariusz), 5 Festiwalu Kinopolska Paryż 2012 (nagroda publiczności „Prix du Public”), 22. Film Festival Cottbus (nagroda „Lubina”) a także na Festiwalu Cinergia w Łodzi. Wokalistka otrzymała ponadto nominację do Nagrody Filmowej im. Andrzeja Munka w kategorii „debiut reżyserski” oraz została laureatką Nagrody im. Janusza Morgensterna „Perspektywa” za reżyserię. W styczniu obraz został pokazany na kolejnych festiwalach, min. na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia (nagroda dla Katarzyny Kwiatkowskiej za główną rolę kobiecą) i 36 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goeteborgu. Równolegle z premierą filmu odbyła się premiera najnowszej płyty zatytułowanej Dzień Kobiet.

Wraz z Edytą Górniak, Markiem Piekarczykiem oraz Tomsonem i Baronem z Afromentalu zasiadała w jury III edycji programu The Voice of Poland, która ruszyła we wrześniu 2013 roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2. Zwyciężył Mateusz Ziółko, którego trenerką była Sadowska. Zasiadła także w jury IV edycji programu, którą również wygrał jej podopieczny, tym razem Juan Carlos Cano. Powróciła do programu w VI edycji i zasiadła w jury obok Edyty Górniak, Tomsona i Barona oraz Andrzeja Piasecznego.

W roku 2015 wspólnie ze Słuchaczami Studium wystąpiła na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Sztuki podczas trwania Recitali wokalnych dyplomantów Studium