Mietek Szcześniak

Mietek Szcześniak urodził się w 1964 roku w Kaliszu. Śpiewać zaczął już w wieku 6 lat w zespole Ikary. Pierwszych nagrań dokonał mając 20 lat. Przełomowy okazał się udział w konkursie Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1985 roku, gdzie otrzymał nagrodę im. Anny Jantar za piosenkę „Przyszli o zmroku” z muzyką Krzesimira Dębskiego i słowami Jacka Cygana. W latach 1987-89 studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

Zadebiutował w 1990 płytą „Niby nowy”. W swojej karierze zaśpiewał z wieloma gwiazdami polskiej estrady: Edytą Górniak, Kayah, Lorą Szarfan, jest dwukrotnym laureatem Fryderyka w kategorii Wokalista Roku (1998 i 1999). Na swoim koncie posiada 6 solowych płyt, z których ostatnia „Zwykły cud” ukazała się w 2006 roku.

Na debiutanckim albumie „Niby nowy” (1990) artysta umieścił takie piosenki jak „Przed śniadaniem” czy „Między nami wojna”. W 1999 roku nagrał wraz z Edytą Górniak „Dumkę na dwa serca” – utwór, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana. W tym samym roku reprezentował Polskę w konkursie Eurowizji.

Rok później ukazał się kolejny solowy album Mietka – „Spoza nas”. Na krążku znajdują takie zarówno dynamiczne, taneczne utwory jak „Co ty na to”, jak też bossanovy w klimacie „Spoza nas”. Nagrana wcześniej, a zamieszczona na „Spoza nas” piosenka „Za – czekam” została wysoko oceniona na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w konkursie Premiery.

W roku 2001 Mietek także intensywnie koncertował z Oslo Gospel Choir i w studio im. Agnieszki Osieckiej w Trójce. Współpracował między innymi z Grażyną Łobaszewską Kayah, Mika Urbaniak, Paulinho Garcia, Marcin Pospieszalski, Leszek Możdżer i nieżyjący już artysta – Jacek Skubikowski. W roku 2006 premierę miała płyta „Zwykły cud”, która została życzliwie przyjęta zarówno przez fanów, jak i przez krytyków. Do współpracy Miecz zaprosił Patrycję Golę, Paulinę Przybysz (Sistars), Liroya, Mezo i Annę Marię Jopek.

W roku 2010 prowadził warsztaty wokalne zakończone wspólnym Koncertem Kolęd ze Słuchaczami Studium Wokalno – Aktorskiego w Białymstoku.

fot. Mateusz Nasternak